czwartek, 14 czerwiec 2018 13:41

Nowy pawilon w Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów

W domu Pomocy Społecznej im. Helclów otwarto nowy pawilon. Budowa obiektu trwała niespełna dwa lata, uwzględniając przerwę na badania archeologiczne. W czwartek 14 czerwca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście przekazał klucze do nowego pawilonu dyrektorce DPS Józefie Grodeckiej.

Na nowych mieszkańców czekają w tym pawilonie 54 pokoje zapewniające 75 miejsc. Wszystkie wyposażone są w łazienki z prysznicami. Na terenie pawilonu znajdują się trzy jadalnie z kuchniami, trzy łazienki przystosowane do kąpieli osób leżących, dyżurki pielęgniarskie, pomieszczenia do terapii i wypoczynku, kuchenki i pralnie dla mieszkańców, dwie sale do rehabilitacji. Zagospodarowany został tez teren w otoczeniu nowego budynku.
Koszt całego zamierzenia, wraz z wyposażeniem to ponad 12 mln. zł. Jego powstanie było możliwe również dzięki hojności darczyńców Barbary i Zenona Hajdugów, którzy wsparli budowę kwota 500 tys. zł. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odznaczył Zenona Hajdugę odznaka Honoris Gratia. Z krótkim recitalem skrzypcowym wystąpiła Halina Jarczyk. Wśród wielu gości byli min. wybitna aktorka Anna Polony oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. L.A Helclów Wiesław Jopek.
Nowy pawilon przeznaczony jest dla osób somatycznie chorych, którym zapewnia całodobową opiekę. Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w 2018 roku w DPS im. Helclów wynosi 5390 zł. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca. Odpłatność za pobyt wnoszą: mieszkaniec domu w wysokości 70 proc. swojego dochodu oraz gmina z której osoba została skierowana do DPS. W Krakowie działa 16 domów opieki społecznej, które dysponują 2086 miejscami.
Od roku 2000 w budynku głównym Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie przy ul. Helclów 2 działa Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „DOM- MED”.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „DOM-MED” prowadzi działalność w zakresie stacjonarnego zakładu opiekuńczo-leczniczego dla osób przewlekle somatycznie chorych, które z uwagi na swój wiek oraz stan zdrowia nie mogą przebywać w swoim domu, a nawet w domach pomocy społecznej. Miejsce w Zakładzie znajdują osoby w najcięższym stanie zdrowia - po udarach mózgu, po zatrzymaniu krążenia, wypadkach oraz pacjenci w stanie wegetatywnym, wymagające intensywnej całodobowej pielęgnacji i kontynuacji leczenia. NZOZ „DOM-MED” jest odrębną, niezależną od DPS im. L. i A. Helclów instytucją powołaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. L.A Helclów w Krakowie w roku 1999, która udziela świadczeń zdrowotnych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Prezesem Stowarzyszenia jest Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum