Krakowskie Forum Dziedzictwa o krakowskich kulinariach

Krakowskie Forum Dziedzictwa o krakowskich kulinariach

Najbliższe Krakowskie Forum Dziedzictwa odbędzie się w środę 15 maja, w godz. 13.00-15.30 i będzie poświęcone kulinarnemu dziedzictwu Krakowa. Serdecznie zachęcamy do udziału wraz z Cechem Rzemiosł Spożywczych <https://www.cech.pl/> i Fundacją Promocji Wyrobów Rzemieślniczych <https://www.cech.pl/fundacja/>, którzy na tę okazję zapraszają nas specjalnie do swojej siedziby przy ul. Westerplatte 18, na 1 piętrze.


W nawiązaniu do wcześniejszych spotkań poświęconych dziedzictwu niematerialnemu zapraszamy do stworzenia współczesnej mapy kulinarnego dziedzictwa Krakowa oraz dyskusji na temat tego, jak kulinarne dziedzictwo dziś chronić i promować. W jaki sposób mogą przyczynić się do jego popularyzacji organizacje obywatelskie?
Jako punkt odniesienia do rozmowy warto zajrzeć do przewodnika po kulinarnej mapie miasta „Posmakuj Kraków” <https://targi.krakow.pl/posmakuj-krakow> autorstwa Kati Płacheckiej – dziennikarki kulinarnej prowadzącej m.in. portal krakowfood.pl<https://krakowfood.pl/>.
Spotkanie będzie miało następujący przebieg:
1. O Cechu Rzemiosł Spożywczych, Hubert Stawski, kierownik Biura Cechu
2. Dziedzictwo kulinarne Krakowa – szanse i zagrożenia – wprowadzenie, dr Marcin Gadocha
3. Krótka historia chleba i zakwasu – warsztaty obwarzania i wypieku obwarzanków krakowskich, Adam Pieprzyca, podstarszy Cechu
4. Degustacja
5. Dyskusja na temat współczesnych form ochrony oraz promocji krakowskiego dziedzictwa kulinarnego
Część wprowadzającą, prezentacyjną i degustacyjną planujemy na około godzinę, pozostały czas spędzimy na dyskusji.
Bardzo prosimy o wiadomość do dnia 13 maja 2024 r., kto z Państwa miałby ochotę wziąć udział w spotkaniu (osoby, które jeszcze nie potwierdziły)? Nasi gospodarze muszą wiedzieć, dla ilu osób przygotować salę i degustację. Potwierdzenia prosimy przesyłać tradycyjnie do dr Joanny Dziadowiec-Greganić: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;.
Temat dziedzictwa kulinarnego będziemy kontynuować również na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu, które odbędzie się 19 czerwca. Do tematu dziedzictwa dzielnic Krakowa powrócimy po przerwie wakacyjnej.